Anasayfa
Hasta Rehberi
İç Hastalıkları
Galeri
Biyografi
Anlaşmalı Kurumlar
İletişim
admin only
Akciğer Doku İçi Hastalıkları

        Akciğerlerin hava keseciklerini (alveol), minik soluk tüplerini (bronş), minik atardamarlan (arteriyol) ve özellikle bunların arasındaki dokuları (interstisyum) etkileyebilecek 200'den fazla durum vardır. Doku içi rahatsızlıklar, akciğerin oksijen ve karbon dioksit değişimini yapan doku oluşumunun yaralanması ve iltihabın aşın ve anormal bir biçimde olması şeklinde kendini gösterir. Nadir görülmemekle beraber, doku içi rahatsızlıklar, kronik bronşit, amfizem ve engelleyici rahatsızlıklar kadar sık karşılaşılan hastalıklar değildirler.

         Asbestoz, kayalifi (asbest) solumanın sonucunda oluşan akciğerlerde anormal yaraların oluşmasıdır. Asbest, 1970'lerin ortasından bu yana, binalann izolasyonunda kullanılan bir inşaat malzemesidir. Asbest, 9 milyondan fazla işçiyi (madenciler, elektrikçiler ve eski evleri onaranlar) risk altına sokmuştur. Asbestoz hasta­lığı, asbest alımından sonra 10 yıl kadar kendini göstermez ve kansere sebep olabilir.          Silicozis, silika tozu solumanın sonucu oluşur ve belirtilerinin ortaya çıkması yıllar sürer. Dünya­daki en yaygın iş hastalığıdır. Kara akciğer hastalığı veya kömür madencilerinin pnömokonyoz hastalıklan da, kömür maden­lerinde kömür ürünlerini 10 yıl soluduktan sonra ortaya çıkar.Doku içi akciğer fibrozlarına neden olan, diğer durumlar bir otoimmün tepki olarak gelişir; burada, vücuttaki bağışıklık sistemi yanılgıya düşerek, kendi dokularına saldırır ve bu da iltihaplar ve yaralara yol açar.

        Sarkoidoz, bu durumun en bilinen örneğidir ve genellikle 20 ila 50 yaş arasındaki insan-lan etkiler. Sebebi bilinmemek­tedir. Kendi kendine iyileşebileceği gibi, bazılarında ısrarcı ve hatta, akciğerleri ve vücudun diğer kısımlannı zayıf düşürerek ilerleyen bir hastalıktır. Sebebi bilinmeyen akciğer fibrozu (idyopatik akciğer fibrozu), akciğerlerde iltihap ve yaraların oluştuğu ve orta yaş grubu ile yaşlıları etkileyen bir hastalıktır.

SEMPTOMLAR
        Akciğer doku içi rahatsızlıktan, yavaş ve sinsice ilerleyen hasta­lıklardır. İlk fark edebileceğiniz, normal hareket ederken bile, kısa nefes yetmezliğidir. Zamanla, kendinizi yorgun ve daha az harekette bile nefessiz hisset­meye başlarsınız. Diğer belirtiler, kuru öksürük ve göğüs ağnsıdır. Akciğer dokusunda yaralar oluştukça da kilo kaybedersiniz.

TEDAVİ SEÇENEKLERİ

        Doktorunuz teşhis koyabilmek için, akciğer röntgeni, BT, spirometri ve teşhisine yardımcı olabile­ceğini düşünüyorsa, akciğer biyop­sisi de isteyebilir.
        Tedavi, akciğerlerin ne kadar sertleştiğine, hastalığın altında yatan sebebe bağlı olarak değişir. Ciddi vakalarda, kronik bronşit ve anfizem gibi, burun çatalı veya yüz maskesiyle verilen oksijen takviye­sine ihtiyaç duyabilirisiniz.

İş ortamından kaynaklanan durumlarda, muhtemelen ortamı­nızı değiştirmeniz istenecektir. İdyomatik akciğer fibrozlannın tedavisinde, iltihabın yok olmasına yardımcı olmak için, kortikostereoid ilaçlar yazılabilir. Sarko­idoz tedavisi, hastalığın vehametine ve zaman içindeki seyrine bağlıdır. Kortikosteroit ilaçlar da kullanılabilir. Tedaviye rağmen, durumunuz kötülüyorsa, akciğer nakli bir seçim olabilir.

Design By Fatih BASKIN